Poďme spolu na hríby

  • Poďme spolu na hríby

    20. 7. 2018 By 0 comments

    Leto už pomaličky ale isto končí a začína ho postupne nahrádzať zima a chladnejšie počasie. Vetrík už nie je popisovaný ako príjemný ochladzujúci vánok, ale stáva sa z neho nepokojný studený vetrisko. V noci sa už musíme v posteli poriadne zababušiť a zaspať nie je problémom. Noha vyložená z pod paplóna nehrozí. Jednou vetou prichádza jeseň a s ňou aj meniace sa počasie. Prechod z leta do jesene má však isté výhody, ktoré si ani jeden milovník lesa nenechá v žiadnom prípade ujsť.

    houba

    Každý vie, že sa po teple a dobrej vlahe po jemnom dáždiku darí každému hríbiku. Faktom vlastne je, že rast hríbov skutočne ovplyvňuje spln mesiaca. Nerastú samozrejme tak rýchlo – potrvá im týždeň, kým dorastú na ideálnu veľkosť na zber. No ak je v lese veľmi sparno a vlhko huby vedia vyrásť aj v priebehu niekoľkých hodín ! Rast hríbika však záleží aj od iných faktorov, napríklad v akej symbióze žije. Najlepšie sa darí hubám, ktoré si pomáhajú s veľkými stromami plnými potrebných živín a minerálov. Zoberme si napríklad taký dubák. Jeho pomenovanie vzniklo tak, že ho nikde inde nenájdete, len v dubovom lese. Majú totiž spolu akúsi dohodu, ktorá tu už bola spomenutá – symbióza. V tomto prípade sa nazýva aj mykoríza – spolužitie huby a stromu. Tá im umožňuje vzájomnú pomoc – strom vydáva hubám živiny v podobe sacharidov a huby dodávajú stromom hlavne minerálne soli. Ďalej ich rast ovplyvňuje aj druh pôdy, na ktorej je ich výskyt veľmi pravdepodobný. Ak máte zameranie len na určité druhy húb, treba si o nich naštudovať viac, pretože ich výskyt je závislý od pôdy, či už neutrálnej, kyslej alebo zásaditej. Je dôležité pozorovať aj porasty a celý les, jeho rastlinné zloženie ako aj vlhkosť.

    košík hub

    Ak už sa teda vydáte na hríby, je dôležité kontrolovať si počasie a zistiť si, odkedy vlastne rastú. Septembrové dubáky sa už na vás tešia, tak ich choďte vyzbierať skôr, než niekto skúsenejší ! Hubári majú už svoje presné miesta v lesoch, kde si minulý rok nechali zvyšky huby – tiež dôležitá vec pri zbere. Ak už hubu z lesa zoberiete, jej koniec rozkrájajte na mieste nálezu, aby sa budúci rok mohol urodiť ďalší. Rozmnožujú sa totiž pomocou výtrusov  a rozpadu stielky – čiže zvyškov huby. Zostáva už len nastaviť si budík aspoň na pol šiestu a ja vám prajem veľa šťastia pri zbere a pozor na jedovaté huby !

To Top