Nepodceňujte nebezpečenstvo úpalu

 • Nepodceňujte nebezpečenstvo úpalu

  28. 2. 2024 By 0 comments

  Úpal je stav organizmu, kedy dôjde k prekročeniu obvyklej hodnoty telesnej teploty v dôsledku prehriatia organizmu. V tej chvíli prestávajú správne fungovať termoregulačné mechanizmy a ľudské telo musí zvýšiť telesnú teplotu ako dôsledok vzniknutej situácie. Ak tento stav trvá len veľmi obmedzenú dobu, napríklad len niekoľko minút, čoskoro sa opäť normalizácia telesnej teploty obnoví a nedochádza k žiadnym zdravotným problémom, ani obmedzeniu. Po dlhšej dobe však môže dôjsť ku kolapsu a dokonca aj k úmrtiu.

  západ Slnka v Bratislave

  Paradoxne môže k úpalu dochádzať aj v prekúrenom autobuse v januári, za extrémnych mrazov, takže smrť na úpal v zime nie je nič nemožné. Lenže z autobusu sa dá vystúpiť, alebo požiadate niekoho, aby otvoril okienko, a vodiča, aby prestal bláznivo kúriť, avšak v letných extrémnych horúčavách sa už z kože vyzliecť nedá, a ak nemáte možnosť ako sa schladiť, môže to mať fatálne následky. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť, aby nikto (ľudia ani zvieratá) nezostával v tropických horúčavách v aute na parkovisku, kde k úpalu dôjde v priebehu pár minút.

  Most SNP a kaviareň s UFO vyhliadkou v Bratislave

  Zaujímavá situácia je v letných mesiacoch aj v ľudskom obydlí. Ak napríklad bývate v centre Bratislavy, ktorá sa nachádza v Podunajskej nížine, a bývajú tu vďaka tejto geografickej polohe vyššie teploty ovzdušia, než v horských oblastiach, oplatí sa zauvažovať o klimatizácii. Klimatizácie v Bratislave https://masterklima.sk/ úplne bez problémov anulujú výskyt extrémnych teplôt a postarajú sa o to, aby sme sa zbavili tohto nepríjemného a nebezpečného stresového vplyvu. Čo by ste však mali poznať, je fakt, že medzi klimatizovaným a vonkajším prostredím by nemal byť vyšší teplotný rozdiel ako päť stupňov Celzia, ak sa rozhodnete medzi oboma miestami pohybovať. Príliš vysoké teplotné výkyvy by v tomto prípade mohli byť príčinou šoku a následného infarktu myokardu či cievnej mozgovej príhody. Toto sa ale týka iba pohybu medzi týmito prostrediami, pokiaľ sa von nechystáte, pokojne si domov ochladzujte na bežnú izbovú teplotu.

To Top