Štúdium v zahraničí a zdroj financovania

  • Štúdium v zahraničí a zdroj financovania

    13. 9. 2019 By 0 comments

    Štúdium v zahraničí nie je ľahkou záležitosťou. Okrem toho, koľko papierovačiek vás čaká, musíte myslieť aj na to, ako to finančne utiahnete. Dnes je už na internete dostupných množstvo informácií a viete sa dočítať aj to, aké financovanie vám bude môcť byť poskytnuté a ako sa k nemu dostať. Samozrejme, treba si to všetko zistiť dopredu.študentka učebnice.jpg
    Dnes už existujú rôzne štipendiá a granty, ktoré vám pokryjú základné potreby, t.j. ubytovanie, stravu a dopravu. Všetko ostatné si buď dofinancujete vy alebo vaši rodičia, prípadne ak ste šikovný, môžete získať motivačné štipendium a ak ste zo sociálne slabšej rodiny, tak požiadajte o sociálne štipendium. Väčšina škôl má už vopred dohodnuté zmluvy o štipendiách a navedú vás, s kým priamo komunikovať. Záleží aj na krajine a samozrejme aj na tom, či vám daný grant pokryje všetky náklady. V drahších krajinách to bude trošku náročnejšie, v tých lacnejších vám možno vystačí na všetko, čo budete potrebovať.
    Ak sa chystáte napríklad na štúdium cez program ERASMUS+ alebo SAIA, je dôležité si zistiť, kde a ako žiadať o štipendium. Samozrejme, u nich to tiež majú už vopred určené. Navyše si vopred viete podľa zmluvy pozrieť, koľko by ste v danej krajine dostali. Následne si viete zvážiť, či ísť do drahšej krajiny alebo lacnejšie. Severské krajiny sú väčšinou dosť drahé a grant pokryje naozaj minimum. Naopak, krajiny na juhu patria k tým, kde vám grant pokryje naozaj takmer všetko.
    Okrem iného vám niektoré krajiny ponúkajú popri štúdiu aj možnosť pracovať. Vždy je tam stanovený určitý počet hodín, ktorý nesmiete prekročiť. Ale pozor! Ak sa hlásite na mobilitu, tam to už povolené nie je. Keďže poberáte grant, nemôžete už pracovať. Treba si dať pozor na podmienky zmluvy.zahraničie knižnica.jpg
    Samozrejme predtým, než vycestujete, si viete niečo privyrobiť a našetriť aj na Slovensku. Hlavne pobyty, ktoré trvajú len pár mesiacov, vás úplne nezruinujú a viete v danej krajine požiadať i o dofinancovanie napríklad ubytovania. Navyše ušetríte aj tak, že sa uskromníte a naozaj nebudete kupovať na pobyte zbytočnosti. Pobyt je dôležité si aj užiť, ale ak budete vedieť správne šetriť, môže sa vám zvýšiť aj pár eur, ktoré nebudete musieť vrátiť. A to je celkom výhodné, no nie? 

To Top