Hortenzie: rastliny pre skúsených

  • Hortenzie: rastliny pre skúsených

    17. 9. 2019 By 0 comments

    Milujem hortenzie. Vo všeobecnosti nie som úplný fanúšik okrasných rastlín. Niežeby som patrila k ľuďom, ktorí okopávajú pole bez hlavy a päty a sadia len zemiaky a kapustu, no omnoho väčšiu radosť mi spôsobuje to, ak si svoje rastliny môžem pripraviť na večeru alebo na raňajky. Hortenzie ma však fascinovali vždy. Je teda logické, že som ich začala pestovať. Na začiatok som si kúpila jednu peknú rastlinu. Predsa len, nie sú to najlacnejšie kvety. Dovolím si povedať, že s pestovaním, už mám nejaké skúsenosti. O hortenzii som si prečítala základné informácie a pustila sa do toho. Na moje veľké prekvapenie, asi po mesiaci uhynula. Vlastne neuhynula, no vyzerala tak. V nasledujúcich riadkoch sa s vami podelím o to, ako tieto rastliny pestovať a čomu sa vyvarovať.
     Svetlomodré kvety hortenzie.jpg

    Potrebujú tieň aj vodu

    Hortenziu som posadila do tieňa. Hortenzie musia byť v tieni, pretože slnečné lúče spália ich listy aj kvety. Na tom mieste slnko svietilo až od nejakej šiestej poobede, kedy je slnko už slabšie. Síce som sa o týchto kvetoch dočítala, že potrebujú sem – tam poliať, no nikde nebolo napísané, že ich treba polievať každý deň. Verte mi, hortenzie polievajte naozaj každý deň. Inak skončia ako tá moja, teda zvädnuté. Každý večer na nich vylejte celú krhlu vody.
     Hortenzia s modrými kvetmi.jpg

    Kyslá pôda

    Hortenzie patria medzi málo druhov rastlín, ktoré potrebujú vyslovene kyslú pôdu. Na kyslosti pôdy závisí aj to, na akú farbu budú kvitnúť. Čím kyslejšia pôda, tým viac modrá farba. Ak bude pôda zásaditá, hortenzia bude kvitnúť na ružovo alebo slabo fialovo. V kyslej pôde dosiahnete krásne modré odtiene. Pozor, z bielej hortenzie modrá nebude nikdy.
     
    Je dosť pravdepodobné, že na svojom pozemku nebudete mať ideálnu zeminu pre hortenziu. Týmto spôsobom ju veľmi jednoducho upravíte.
     

    1. Vykopte dieru a pôvodnú zeminu dajte nabok.
    2. Na dno jamy nasypte hrubú vrstvu borovicové ihličia. Môžete použiť aj ihličie z iných ihličnatých stromov, no borovicové, je najlepšie.
    3. Následne do jamy nasypte kúpenú rašelinu, do ktorej posadíte hortenziu. Rašelinou ju zakryte.
    4. Na vrch pôdy nasypte ďalšiu vrstvu borovicového ihličia. Je dobré. Ak bude suché, no ak také nemáte poruke, v pohode použite aj živé.

     
    Ihličie prirodzene prekysľuje pôdu. Takto sa teda postaráte o to, aby bolo ph pôdy neustále ideálne práve pre hortenziu.

To Top