Urban gardening alebo ekologické hobby, ktoré bude baviť vás aj vaše životné prostredie

 • Urban gardening alebo ekologické hobby, ktoré bude baviť vás aj vaše životné prostredie

  9. 11. 2019 By 0 comments

  Počuli ste niekedy o tomto pojme? Väčšinou sa o tomto jave hovorí ako o Urban gardeningu, čo sa dá z angličtiny preložiť ako pestovanie v meste, alebo mestské záhradníčenie. Je to koníček, ktorý poteší vás rovnako, ako poteší planétu. Ide o to čo najlepšie využiť voľný priestor, prípadne aj materiál a vedľajším produktom práve takýchto aktivít môže byť aj upcycling (to znamená znovu použitie istého predmetu na iný účel, na aký bol pôvodne určený) a výroba nových predmetov, čím nadobudnete okrem záhradkárčenia aj iné zručnosti.
  Prinesiem vám teraz teda nejaké nápady, ktoré vás k urbangardeningu môžu priblížiť.

  rosltinky.jpg

  Upracte svoj balkón! Váš balkón nemusí byť len skladiskom nepotrebných hlúpostí, ktoré nechcete držať v byte. Zožeňte si kvetináče, ľubovoľne si ich vyzdobte a začnite pestovať! Ak si na takýto balkón neskôr vyložíte stoličku a budete si tam čítať, budete mať aj v panelovej džungli pocit, že ste spätí s prírodou.
  Ak máte terasu, tak vám na nej rastlinky môžu pomôcť vytvoriť príjemný chládok. Vy tak nebudete potrebovať žiaden slnečník, ktorý by vám tienil a na vašej terase bude príjemná teplota a krásna zeleň. Budete sa môcť aj doma cítiť ako na dovolenke v exotickej destinácii.

  Ak ale nemáte k dispozícii balkón alebo lodžiu, skúste to buď staromódne – s kvetináčmi v okeniciach, alebo moderne – vaše kvetináče môžete umiestniť okrem políc aj na stenu – stačí navŕtať pár klincov, a zavesiť vaše kvetináče – samozrejme treba to robiť primerane váhe kvetináčov, treba predsa len pamätať, že hlina nie je úplne ľahká.

  zelenina.jpg

  Veľké plastové obaly od výrobkov, zaváraninové poháre atď. – to všetko vám môže prísť na úžitok. Nemusíte tieto veci vyhadzovať, stačí, ak ich pretvoríte na kvetináč, či vázu na kvety a dáte im nový zmysel existencie. Môžete ich požiť pri svojom pestovaní!
  Pomôžte sebe aj svojmu prostrediu tým, že budete sadiť rastliny, ktoré vyrábajú kyslík a pomôžu sa vám aj v betónovej džungli zľahka nadýchnuť!

To Top