Kupujete huby na trhu? Všímajte si ich kvalitu

 • Kupujete huby na trhu? Všímajte si ich kvalitu

  28. 1. 2019 By 0 comments

  Pokiaľ huby milujete, no sami si na ich zber netrúfate, možno ich nakupujete na trhu. Obrovskou výhodou je najmä to, že si ich viete zabezpečiť čerstvé. Sušené, alebo mrazené chutia výborne, no tým čerstvo nazbieraným sa jednoducho nevyrovnajú. S nákupom húb na trhovisku, sa ale na druhej strane spája aj viacero rizík. Ako teda nakúpiť tak, aby ste neskončili na pohotovosti?

  zelenina
   

  • Pri nákupe húb na trhu si treba uvedomiť jednu základnú vec. Nikto z predávajúcich nemá na deväťdesiatdeväť percent zložené mykologické skúšky. Ak totiž chcete na Slovensku predávať huby oficiálne, musíte mať tento papier. Huby, ktoré nakupujete v supermarkete, pochádzajú väčšinou z umelej produkcie, no a napríklad v prípade hríbov, ktoré sa umelo pestovať nedajú, prešli prísnou kontrolou. Na trhu nemáte ani jednu z týchto záruk. Preto nikdy nekupujte kúsky, ktoré sa vám na pohľad nezdajú známe. Boli by ste prekvapení, ale aj taký dubák sa dá pomýliť.

   

  • Všímajte si hlavne to, ako huby vyzerajú. Na dotyk by mali byť pevné. Pokiaľ stlačíte nožičku a tá bude dutá, huba je s najväčšou pravdepodobnosťou z vnútra zožratá červíkmi. Naopak miesta na jej povrchu, ktoré sú ohryzené od slimákov neznamenajú žiadnu chybu.  Na klobúku ani na nožičke nesmiete vidieť výrazné zmeny vo farbe, alebo zmäknuté miesta. Zaparené časti huby pripomínajú nepríjemne mazľavú hmotu.

   

  • Huby nesmú byť pri zbere a samozrejme ani po ňom, ani na chvíľu uchovávané tak, aby k nim neprúdil vzduch. Reč je napríklad o igelitových taškách, alebo plastových boxoch. Ak sa totiž zaparia, môžu byť pre človeka jedovaté, a to aj v prípade jedlých húb.

   houby

  • No a v neposlednom rade si všímajte aj vôňu. Mali by ste cítiť typickú arómu húb, lesnú zeminu, poprípade aj lístie. Akýkoľvek náznak zatuchliny, alebo iné nepríjemné vône znamenajú, že huba nie je v poriadku.

To Top