Koža, látka, semiš, koženka. Ako sa postarať o peňaženky z jednotlivých materiálov?

 • Koža, látka, semiš, koženka. Ako sa postarať o peňaženky z jednotlivých materiálov?

  16. 2. 2020 By 0 comments

  Peňaženkám dávame poriadne zabrať, to uzná asi každý z vás. Nosíme ich pohodené po taškách, chytáme ich špinavými rukami a neraz skončia aj na takých miestach, kde by nemali čo hľadať. Preto by ste svoju peňaženku mali pravidelne a ak nie pravidelne, tak aspoň raz za čas, správne a poriadne vyčistiť. Konkrétna starostlivosť závisí samozrejme od konkrétneho materiálu a daného spracovania vašej peňaženky.Muž vyťahuje z čiernej peňaženky peniaze

  Koženka a koža na peňaženkách
  Kožené peňaženky sú samostatnou kategóriou. V prvom rade sa z kože peňaženky vyrábajú as najčastejšie a v rade druhom ide o materiál, ktorý môžeme nazvať ako živý. To znamená, že k nemu musíte takto pristupovať. Kožu samozrejme nemôžete prať v práčke a ani vo vode. Ak bude kožená peňaženka príliš zašpinená, utrite ju len mierne vlhkou handrou a nechajte dobre uschnúť. Nápomocné sú aj špeciálne vlhčenú utierky na kožu.
  Dnes populárna eko koža alebo koženka potrebujú rovnakú starostlivosť. Koženka síce nie je prírodný materiál, no vlastnosťami sa koži podobá veľmi. Žena v žltom svetri pozerá do čiernej peňaženky

  Látkové peňaženky
  Peňaženky z látky môžete prať ako ruksaky alebo topánky. V preklade to znamená, že ich môžete prať na maximálne tridsiatich stupňoch Celzia. Dajte si pozor aj na vysoké otáčky. Maximálne povolené otáčky sú 900. látkové peňaženky môžete prať aj v rukách. Pri sušení radšej nepoužívajte sušičku na bielizeň, pretože by sa vám mohla peňaženka polámať vo vnútri, teda jej tvrdé časti.

  A čo iné materiály?
  Peňaženky môžu byť vyrobené napríklad z pogumovanej látky alebo naopak z čisto prírodných materiálov, ako je napríklad ľan. V týchto prípadoch sa pri starostlivosti orientujte len podľa toho, ako sa treba starať o konkrétny materiál. Pozerajte aj na spracovanie peňaženky. Ručne vyrobené kúsky by vo všeobecnosti nemali byť prané v práčke a s použitím agresívnych pracích prostriedkov a aviváže.

To Top