Historické fakty automobilového priemyslu

 • Historické fakty automobilového priemyslu

  9. 11. 2019 By 0 comments

  1. Prvý automobil na svete vyvinul Carl Benz v roku 1885. Najvyššia maximálna rýchlosť prvého motorového vozidla bola 16 kilometrov za hodinu. Mal jednovalcový štvortaktný motor inštalovaný vodorovne na špeciálne navrhnutom podvozku. To vozidlo bolo známe ako Benz Patent Motorwagen.staré aut.png

  2. V roku 1908 sa model T vyvinutý Henrym Fordom stal prvým autom dostupným pre bežných ľudí. Bolo lacné auto na vtedajšie modely a rýchlo si získalo na popularite. Cena automobilu sa pohybovala okolo 850 dolárov v roku 1908 a závratných 260 dolárov v roku 1925 (zníženie nákladov na automobil bolo spôsobené hlavne vynálezom montážnej linky a rýchlejšou mechanizáciou a odbornosťou počas výroby).
   
  3. Prvýkrát v Amerike a na svete: 5. augusta 1914 sa na rohu Euclid Avenue a East 105th Street v Clevelande v štáte Ohio, umiestnil prvý elektrický dopravný signál na svete. V roku 1911 v Michigane; prvé znamenie neodbočujte vľavo. Elektrické signály pri riadení dopravy si získali veľmi rýchlo popularitu a boli uvedené pre trh v Buffale v New Yorku v roku 1916. Ďalší známy fakt je že, sa ľavostranná jazda v Spojených štátoch amerických stala v roku 1908 štandardom automobilovej dopravy.
   
  4. Prvé vozidlo s vlastným pohonom – Cugnot Fardier – vyrobil Nicolas-Joseph Cugnot v roku 1769. Išlo o parnú trojkolku.
   
  5. Prvý motor na svete – Pyréolophore – pravdepodobne postavil Nicephore Niepce v roku 1807. Vynálezcovi sa tiež pripisuje vynález fotografie.
   
  6. Carl Benz požiadal o patent na svoje „vozidlo poháňané plynovým motorom“ 29. januára 1886. Patentovú prihlášku s číslom DRP – 37435 možno označiť aj ako rodný list automobilu. Patentová prihláška bola zaregistrovaná na nemeckom cisárskom patentovom úrade v Berlíne.dva verteráni.jpg
   
  7. Prvú diaľkovú cestu na svete (z Mannheimu v južnom Nemecku do Pforzheimu) v histórii automobilu uskutočnila Bertha Benz (manželka Carl Benz) a jej dvaja synovia v auguste 1888.

To Top