Fotenie kedysi a dnes, čo bolo lepšie?

 • Fotenie kedysi a dnes, čo bolo lepšie?

  23. 7. 2021 By 0 comments

  Pamätáte sa na tie originálne fotografie, ktoré ste si z času na čas prezerali, podávali si ich do rúk a listovali vo fotoalbumoch? Tí, čo sú dnes v strednom veku, tí si pamätajú, že takýmto spôsobom robili snímky aj oni, nasnímali ich na fotoaparát, tie sa uložili na film a film sa dal potom vyvolať do fotoštúdia, z čoho následne vznikli takéto pamätné papierové fotky. No a tí mladší, tí o tom vedia asi toľko, že tieto fyzické snímky patria ich rodičom a starým rodičom, dnešná generácia už sníma a ukladá všetko vo forme digitálnych súborov. A to má svoje pre aj proti.

  selfie s mobilom

  Ja som v tom takisto zo začiatku videl veľkú výhodu. Predovšetkým v tom, že stačí vytiahnuť mobil, pohnúť prstom, stlačiť spúšť a snímka je hotová- okamžite uložená v zariadení. To dáva možnosť každému bežnému laikovi spraviť denne aj niekoľko desiatok fotiek a veľakrát si už ani nedávame nejako záležať na ich kvalite. Niekedy si skutočne necháme v zariadení aj zábery, ktoré by sme pokojne mohli vymazať a tieto sa postupne hromadia, no zostávame leniví.

  • Stále väčšie úložné miesta a pamäťové karty s veľkou kapacitou, možnosť každú sekundu spraviť ľubovoľnú snímku a ihneď sa s ňou podeliť,… práve to nás rozmaznáva a uberá na našej snahe robiť a ukladať primárne len kvalitné zábery z miest a udalostí, čo za to stoja.

  Tak, ako to robili naši rodičia, ktorých síce obmedzoval film vo fotoaparáte, ale za to ich fotky mali hlavu a pätu- a dodnes, po dekádach rokov je na tieto zábery radosť pozrieť. A čo je podstatné- nie sú to iba dáta v počítači, ale klasická fotka, ktorú si podávame z rúk do rúk a má akúsi citeľnejšiu hodnotu, nemyslíte?

  muž s fotoaparátom

  Ale svoje zábery si môžeme nechať klasicky vyvolať aj dnes, online vyvolanie fotiek Fotky za babku sa o to postará- a spraví z vašich digitálnych snímok niečo hodnotnejšie- vyvolanú fotografiu. A je to jednoduché, vaše najlepšie snímky stačí iba nahrať do ich systému, zvoliť vhodné rozmery a fotka bude hotová už za pár dní!

To Top