Chystáte si pred Vianocami vziať pôžičku?

 • Chystáte si pred Vianocami vziať pôžičku?

  11. 8. 2018 By 0 comments

  Do Vianoc a do konca roka síce zostáva ešte niečo vyše dvoch mesiacov, ale poďme sa strašiť, či skôr predčasne pripraviť a uvedomiť si niektoré veci už vopred, kým je ešte čas. Strašiak a zároveň téma tohto článku sa bude týkať pôžičiek a úvah či možno pár rád o tom, či je správne tento krok vôbec postúpiť. Z pôžičiek pred koncom roka a v období vianočných sviatkov sa totiž stáva akýsi pravidelný rituál či tradícia, ktorá však od budúceho roka prinesie miesto darčekov čierne uhlie v podobe splátok a možno zbytočných dlžôb.

  vánoce

  Štatistiky vravia svoje, v roku 2016 si pôžičku „na Vianoce“ zobralo cca 20 % ľudí, v roku 2017 už takmer o 10 % menej. Ľudia tak pravdepodobne pocítili istý mráz na chrbte a podobný krok si nabudúce radšej poriadne rozmyslia. Poskytovateľ pôžičky totiž nie je Ježiško. Teda pardon, Ježiško je z neho pred vianočnými sviatkami, ale od nového roka sa môže zmeniť na čerta, ktorý k vám môže vyslať malých diablov v podobe exekútorov.

  Proti zdravému rozumu vystupuje zistenie, že občania, ku ktorým bol exekútor následne vyslaný kvôli „vianočnej pôžičke“, si pôžičku budúci rok vybavili znova a opäť v tom istom čase a za tým istým účelom. Niekto sa proste nepoučí.
  Vianoce sú síce podstatným sviatkom, ale ich prioritou nie je to, aby nás zadlžili a aby sme kvôli jednému večeru následne stratili prehľad o našich financiách.

  vánoční svátky

  Finanční odborníci nám neradia, aby sme na tento sviatok zanevreli, ale aby sme reálne vopred odhadli, či je daná pôžička naozaj rozumným krokom a vstupom do budúceho roku a v prípade ak si ju vybavíme, či ju skutočne budeme môcť splácať. V prípade pôžičiek je zmýšľanie typu „žijeme len raz“ skutočne pravdupovediac hlúposťou a nezodpovednosťou. Poskytovateľ pôžičky totiž „nežije len raz“, ale dlhé roky sa pasie tučnými splátkami, to je vlastne jeho potravou potrebnou k existencii.

To Top