Bravčové mäso v Európe zdražuje

 • Bravčové mäso v Európe zdražuje

  13. 11. 2019 By 0 comments

  Určite ste si všimli, že cena bravčoviny išla hore. Párky, šunky, salámy ale aj samotné mäso z ošípaných… to všetko stojí našu peňaženku viac. Za toto môže africký mor prasiat v Čine. Číňania vo veľkom skupujú mäso aj od našich farmárov. Síce tvrdia, že to majú pod kontrolou, no ako vidíme na pultoch našich predajní to tak presvedčivé nie je. Svetová organizácia pre zdravie zvierat našla v Číne až 115 miest ochorenia ošípaných. Choroba sa dostala do všetkých veľkých krajov s farmami s ošípanými. Producenti ošípaných ako napríklad Amerika, Brazília a Európa dováža do Číny mäso, preto na domácich trhoch mäsu vzrastá cena. Bohužiaľ to nemá vplyv len na tú Čínsku ekonomiku, keďže sa rozhodli skupovať mäso z krajín Európy, tento jav poznačil aj tú našu ekonomiku.

  prese

  Vírus sa stále rozširuje podľa najnovších údajov sa objavil a 1100 kilometrov od posledného náleziska. To miesto je vzdialené len 200 kilometrov od hraníc s Indiou, Pakistanom alebo Tadžikistanom. Dúfajme, že mor neprejde aj cez hranice týchto štátov.

  Česi ako jediný sa popasovali s africkým morom ošípaných
  Podľa hovorcu štátnej veterinárnej správy Českej republiky sa im konečne po dvoch rokoch podarilo definitívne zbaviť ohnísk tejto nákazy. Dokonca aj na Zlínsku, kde mali problémy a museli odchytávať a strieľať diviaky. Už len zopár veterinárnych prieskumov a bude po všetkom. Rizikové je stále Poľsko alebo také Belgicko, kde je riziko dovlečenia tejto nákazy vysoké. Keďže Poľsko nás dosť zásobuje mäsom a mäsovými výrobkami. Zaujímavosťou je, že Čína má až päťdesiat percent prasiat na celom svete, takže uvidíme aký výrazný to bude mať vplyv aj na našu ekonomiku

  prasátko

  Aký to má vplyv v Rakúsku?
  U našich západných susedov sa podľa najnovších prieskumov zvýšila cena mäsa až o dvadsaťpäť percent. Také kilo šunky sa u nich zvýši až o sedemdesiat centov.

To Top