Ako sa zabávali ľudia v staroveku

 • Ako sa zabávali ľudia v staroveku

  15. 1. 2019 By 0 comments

  Zábava a hry v Egypte
  Ľudia v starom Egypte si dokázali užívať zábavu, voľný čas trávili rôznymi hrami a hudbou. Spomedzi hier môžeme spomenúť obľúbenú stolovú hru Senet, pri ktorej hráči pohybovali figúrkami v náhodnom poradí a bola populárna už od raného obdobia staroveku. Podobná senetu bola aj Mihen, ktorej základom bol herný panel v tvare kruhu. Detí holdovali loptovým hrám a žonglovaniu či zápasníctvu, tešila ich aj hra na rôznych hudobných nástrojoch ako bola harfa, lutna alebo lýra. Usporadúvali sa aj tanečné festivaly. Spomenúť musíme tiež obľúbené písanie poézie.

  historie

  Pre bohatých členov spoločnosti v Egypte to bola zábava pri plavbách loďami a rybolove, ale ešte extravagantnejšie boli párty, na ktorých tieklo pivo a víno potokom a stoly sa prehýbali pod množstvom jedla. Veľkej obľube sa tešili v tom čase kolektívne športy, ktoré prežili dodnes. Vyžadovali si tímovú spoluprácu, ako napríklad pozemný hokej, svoju verziu tohto športu už mali aj Egypťania. Vetvičky palmy slúžili ako hokejky, lopta bola z koženého obalu a ten bol vyplnený papyrusom, existovali v rôznych farebných prevedeniach. Šport, ktorý je tomu dnešnému verný, bolo tímové veslovanie. Všetky tieto športy predvádzali ako súčasť pri korunovačných obradoch faraónov.

  jelen

  Voľnočasové aktivity v Ríme
  Rimania veľmi radi tancovali, hrali na hudobných nástrojoch a spievali, hrali loptové hry, no popri tom však veľa pili a vyžívali sa v hazardných hrách. Obľúbené boli hry v kocky. Neboli to však všetko len neškodné zábavky. Veľmi brutálne a krvavé, ktoré mnohokrát končili smrťou, boli gladiátorské zápasy, no napriek tomu mávali vysokú návštevnosť. Koloseum, najznámejší a najväčší amfiteáter, mal kapacitu až 50 tisíc návštevníkov. Zápasilo sa väčšinou aj celý deň. Veľmi populárne boli aj návštevy divadla a čítanie literatúry pod holým nebom. V rieke Tiber sa chlapci a dievčatá radi kúpali, v rímskych kúpeľoch boli aj plavecké bazény, plávať vedeli dokonca aj ženy. Campus Martius boli rozsiahle polia v Ríme, slúžili ako rekreačná oblasť a veľké ihrisko pre tamojšiu mládež. Tu zápasili, boxovali, skákali či pretekali, ale dievčatá sa týchto aktivít nezúčastňovali, tie boli výsadou chlapcov a mužov.

To Top