Ako sa starať o pracovné odevy

 • Ako sa starať o pracovné odevy

  19. 1. 2020 By 0 comments

  Pracovné odevy sú veľmi užitočnými pomocníkmi pre každého, kto rád pracuje na záhrade, v dielni či garáži alebo aj v dome. Takéto oblečenie nespĺňa len tú funkciu, že si ho môžete zašpiniť bez výčitiek svedomia. Keďže je vyrobené z pevnejších a odolnejších materiálov, ide v podstate o ochranný prvok, ktorý vaše telo chráni pred poškriabaním alebo vašu pokožku pred chemickými popáleninami. Pevnejšie materiály sú automaticky aj odolnejšie voči pretrhnutiu a opotrebovaniu. No a práve preto potrebujú trochu odlišnú starostlivosť ako oblečenie, ktoré nosíte klasicky.

  Žena v okuliaroch, červenej bunde a s rukavicami na rukách

  Pranie pracovných odevov

  To, na akom stupni a na akých otáčkach môžete jednotlivé kúsky pracovného oblečenia prať, si musíte prečítať priamo na oblečení, teda priamo na štítku, kde tieto informácie určite nájdete. V niektorých prípadoch, hlavne pri drahších kúskoch, môžete dostať k oblečeniu aj menšiu brožúrku, v ktorej sú tieto informácie rozpísané podrobnejšie.

  Čo sa však už bežne na štítkoch nedozviete je, že na pracovný odev by ste v žiadnom prípade nemali používať aviváže. Tie totiž na niektorých materiáloch, ako je napríklad šuštiakovina alebo goretex, zanecháva viditeľné a nevyprateľné škvrny.

  Modré štipce na šnúre na bielizeň

  Sušenie: sušička verzus šnúra

  Pracovné oblečenie je vo všeobecnosti lepšie sušiť klasicky, teda na šnúre na bielizeň. Spomínané materiály, ktoré môžu byť poškodené avivážou, sú totiž náchylné aj na poškodenie príliš vysokým teplom. Predtým, ako budete oblečenie sušiť, si preto taktiež vždy nájdite tieto informácie na príslušnom štítku alebo v príbalovej brožúre, kde sa dozviete, ako sa o oblečenie starať. Verte, niektoré materiály, ktoré vydržia aj to, ak o nich zavadíte motorovou pílou, sa už pri teplote okolo päťdesiatich stupňov Celzia, doslova a do písmena roztavia. Preto sa to skutočne neoplatí riskovať, a to hlavne pri veľmi drahých a kvalitných pracovných odevoch.

To Top