Chcete si kúpiť obchodnú spoločnosť? | Ozpluto

 • Chcete si kúpiť obchodnú spoločnosť?

  9. 1. 2022 By 0 comments

  Dnes už vieme, že v prípade potreby rozbehnúť podnikanie, alebo v prípade začatia nového biznisu či v prípade jeho rozšírenia, nie je potrebné podstupovať ten najkomplikovanejší proces spojený so založením firmy.

  Síce áno, bez firmy sa v tomto plánovanom biznise nikam nepohnete, ale riešením nemusí byť iba jej založenie. Dá sa totiž získať aj inak- jej kúpou. Čiže hotovú a založenú firmu môžete od niekoho kúpiť. Aké to má výhody a s akými najzákladnejšími možnosťami sa tu stretávame?

  Muž pri počitači, tma

  Budeme sa tu baviť primárne o spoločnostiach s ručením obmedzeným, teda o s.r.o., ktoré sú na slovenskom trhu najrozšírenejšou podnikateľskou formou. A tieto potom delíme na firmy na predaj s historiou alebo naopak bez histórie, inak známe aj ako ready-made. A každá z nich má svoje pre aj proti. Pre koho a kedy je teda ktorá z týchto možností výhodnejšia?

  Záleží od toho, čo hľadáte. Pokiaľ je vo vašom hľadáčiku firma, s ktorou potrebujete spraviť predovšetkým dobrý dojem na viacerých vplyvných obchodných partnerov, pravdepodobne by ste sa mali orientovať na firmu, ktorá má za sebou históriu. Dlhú, preverenú a samozrejme úspešnú. V Obchodnom registri si totiž každý z prípadných obchodných partnerov dokáže zistiť, kedy bola eseročka založená. A jej dlhšia existencia budí väčšiu dôveryhodnosť.

  Úspešný podnikateľ

  Ale naopak táto možnosť má aj svoje nevýhody za predpokladu, ak firmu kupujete od neoverených zdrojov a nemáte preverenú ani jej históriu. V takom prípade by mohla so sebou priniesť určité nevybavené záväzky a nesplnené pohľadávky zo svojej minulosti. Preto je tu potrebná nejaká garančná zmluva či licencia, že tieto podnikateľské subjekty na predaj sú „čisté“.

  Alebo sa potom môžete orientovať na druhú možnosť- na čerstvo založené ready-made s.r.o. Pri týchto je skutočne nízka rizikovosť a založili sa v podstate len preto, aby sa predali a podnikateľovi pomohli s okamžitým štartom podnikania.

To Top